Lezzet Uzmanı
Web sitemiz şimdilik beta (deneme) aşamasındadır. Afiyet Olsun!
Tarif Kategorileri
Pratik Bilgiler

Zeytinyağı tüketimi çok olan kadınlarda meme kanseri riski %25 oranında azalır.

Kahvaltı Çöreği
Malzemeler

650 gr. un
50 gr. ekmek mayası
1/3 litre süt
2 adet yumurta
150 gr. katıyağ
60 gr. pudra şekeri
150 gr. çekirdeksiz kuru üzüm

Hazırlanışı

Hamur tahtasına unu eleyin. Ekmek mayasını ılık sütle eritin. Unun dörtte biriyle karıştırın. İyice yoğurup 20 dakika dinlendirin. Kalan unun ortasını havuz yapıp içine iki yumurtayı kırın. Kalan sütü, pudra şekerini ve tuzu ilave edip iyice yoğurun. Yoğurduktan sonra beklettiğiniz mayalı hamuru ilave edip bütünleştirmeye başlayın. Bu sıra katıyağı azar azar hamura katın. (Yağınız oda hararetinde yumuşak olmalıdır). İrice bir beze yapıp üstünü nemli bezle örtüp bir saat ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. Bîr saat sonra tekrar kuvvetlice yoğurarak hamurun içindeki, havanın çıkmasını sağlayın. Tekrar yuvarlayıp, bir beze yapın ve 45 dakika daha dinlendirin. Bu süre sonunda mayalanmış bezeden ufak parçacıklar koparıp, avucunuzda ufak topcuklar yapın. İçini açıp, çekirdeksiz kuru üzümden bir parça yerleştirip kapatın. Yağlanmış fırın tepsisine dizip 45 dakika daha dinlendirin. Artık kahvaltı çörekleriniz pişmeye hazırdır.
Üzerine çırpılmış yumurta sürüp, bıçakla üstünü çapraz çizin. 230 derece (7 termostat ayarı) ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin. Biraz soğutup, ılıkken tereyağı ve reçel eşliğinde ikram edin.

Ekleyen: Osman Usta
Kahvaltı Çöreği
Tarifle ilgili iletişim kur Tarifle ilgili iletişim kur
Tarifi arkadaşına gönder Tarifi arkadaşına gönder
Yazdirilabilir sürüm Yazdirilabilir sürüm
Ne Yapmalı?
Bağlantılar

Müzik Dinle
İstikbal Mobilya
Tefal ActiFry
Göbek Eritme

Copyright 2009 - 2013 Lezzet Uzmanı, Sitede bulunan bir tarifin kaynak gösterilmeksizin kullanılması yasaktır. İletişim: info@lezzetuzmani.com